Petankki

AIKA

PAIKKA                 

JÄRJESTÄJÄ

YHTEYSHENKILÖ

1.kierros

18.5.2017

klo 17.30

Simpele, Yhteiskoulu

Kivijärvenkoulu

Simpeleentie 40

56800 SIMPELE

Simpeleen Vesa ry

Aimo Juvonen

p 040 515 8439

aimo.juvonen@pp.inet.fi

2.kierros

to

1.6.2017

klo 17.30

Imatra,

Imatrankosken kenttä

Sulkukuja 2

55100 Imatra

Imatran

Kuntoliikunta ry

Liisa Rahkonen

p. 050 402 4148

liisa.rahkonen42@gmail.com

3.kierros

to 8.6.2017

klo 17.30

Lauritsala,

Hovinpellon kenttä

Hovinkatu

53300

LAPPEENRANTA

Lappeenrannan

Kisa-Toverit ry

Paavo Vilhunen

p. 0400 930 399

paavo.vilhunen@outlook.fi

4.kierros

to 27.7.2017

klo 17.30

Joutseno Martikanpellon
koulun kenttä

  

54100 

JOUTSENO 

 

 

5.kierros

to

3.8.2017

klo 17.30

Lappeenranta,

Kivisalmenkenttä

Kivisalmenkatu

53920 Lappeenranta

Voisalmen kunto ry

Asko Kokkola

040 553 8374

asko.kokkola@kymp.net

6.kierros

to 17.8.2017

klo 17.30

Taipalsaari,

Jääkiekkokaukalo

Niiraskantie 10

54920 Taipalsaari

Taipalsaaren Riento ry

Kalevi Viskari

p. 0400 655 221

kalevi.viskari@tul.fi

7. kierros

to

24.8.2017

klo 17.30

Varapelipäivä mikäli joudutaan

siirtämään kierrosta tai tulee kierroksia

enemmän kuin kolme/ilta

Jury

jury

MUUT KILPAILUT

 

la 19.8.2017 klo 10.00          Simpele-Duppeli, Simpele

su 27.8.2017 klo 10.00          Pm singeli ja tarkkuuskisa, Kivisalmenkenttä

1998,  SIMPELE – DUPPELI, YD

La 19.8.2017 klo 10.00

Kivijärven koulun kenttä, Simpeleentie 40, Simpele

Simpeleentie 40, 56800 Simpele kartta | Fonectan karttapalvelu

Ilmoittautuminen 17.8.2017 p 040 515 8439, aimo.juvonen@pp.inet.fi

Maksu 10€/hlö paikan päällä käteinen. Kahviossa tarjolla kotikutoisia syämisiä ja tuotujavirvokkeita.

 

Avoin

PIIRINMESTARUUSSINGELI / TARKKUUSKISA

Su 27.8.2017 klo 10.00

Kivisalmen kenttä, Lappeenranta

Ilmoittautuminen to 24.8. kalevi.viskari@tul.fi. Varmistus paikan päällä klo 9-9.30 ja maksu 10€/hlö.  Kahviosta suolaista ja makiaa

Voisalmen Kunto ry

 

PIIRIPETANKKISARJA (PPS) 2017 SÄÄNNÖT                              25.9.2016

                                                                                                   muutos 4.5.2017

Sarjassa noudatetaan yleisiä petankkisääntöjä alla mainituin poikkeuksin.

PELIMUOTO: Duppeli (2 henkilöä).

Joukkueen jäsenet:

Joukkue tulee nimetä ennen sarjan alkua. Joukkueeseen nimetään kaksi (2) pelaajaa.

JOKERI on pelaaja, joka voi heittää oman seuran eri joukkueissa.

 

Peliaika              Kolmeentoista (13) pisteeseen. Ei aikarajaa.

Pisteet               Voittanut joukkue saa yhden pisteen

Tasapistetilanne: järjestys määräytyy

1)keskinäiset ottelut

2)osakilpailujen keskinäisten pelien yhteenlasketut plus/miinus (+ -) pisteet

3)osakilpailujen keskinäisten pelien yhteenlasketut tehdyt pisteet

4)arpa

SARJAJAKO=PELUUTUS

Pelataan yksinkertainen sarja jokainen jokaista vastaan = 15 peliä. Sijat 1 - 4 pelaa A - finaalissa cup-muotoisena  sijat 1 - 4. Sarjan 1 vs 4 ja 2 vs 3. Samoin pelataan sijoitukset 5 - 8 = B-finaali, 9 - 12 = C-finaali ja 13 - 16 = D-finaali

LUOVUTUS

Joukkue on velvollinen ilmoittamaan mahdollisesta esteestä järjestävän seuran yhteyshenkilölle. Kun kierroksen alkamisesta on kulunut 15 minuuttia katsotaan joukkueen luovuttaneeksi. Luovutus kirjataan pluspisteisiin 13-0. MIKÄLI peli on jo aloitettu ja ns vastustaja luovuttaa niin kierros kirjataan 13-0 (esim pelitilanteessa 9-6 jompikumpi joukkue ”lähtee kotiin” kirjataan jatkavalle joukkueelle voitto 13-0).

 

OSALLISTUMISMAKSU, PALKINNOT JA ILMOITTAUTUMINEN

Osallistumismaksu on 50€ koko sarja/joukkue/. Maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä piirin tilille TUL Saimaan piiri ry, FI88 2054 1800 0154 39

Liigassa palkitaan kolme (3) parasta joukkuetta mitalein ja lahjakorteilla. Divarissa kaksi (2) parasta nousee Liigaan ja palkitaan kolme (3) parasta joukkuetta

 

Ilmoittautuminen sarjaan 4.5.2017 mennessä TUL Saimaan piiri ry, Snellmaninkatu 12, 53100 Lappeenranta. Email; kalevi.viskari@tul.fi tai teksti p  0400 655 221.

 

Eräpäivään mennessä ilmoittautuneiden joukkueiden kesken tehdään otteluohjelmat piiritoimistolla, jokainen jokaista vastaa. Illan aikana heitetään kolme (3). Lisätään varakierros mikäli tulee siirtoja tai enemmän kuin kolme kierrosta / ilta.

JURY /TUOMARIT

Juryyn valitaan kolme (3) henkilöä ja varahenkilö. Yksi heistä valitaan ylituomariksi. Henkilöt valitaan ensimmäisessä (19.5.2016). osakilpailussa. Jury päättää kierroksen keskeyttämisestä. Epäselvissä tilanteissa mitta-apu pyydetään naapurikentältä. Viime kädessä mittaus ylituomarilta.

TIEDOTUS

Piiritoimistolla tehdään kilpailukutsut ja lähetetään seuran nimeämälle yhteyshenkilölle tai joukkueen kapteenille, jonka velvollisuus on tiedottaa seuransa joukkueille.

 

TUPAKOINTI

  • Kaikenlainen polttaminen peliareenalla on sammutettu. Järjestävä seura huolehtii tupakkapaikan riittävälle etäisyydelle areenasta.

ALKOHOLI

  • Nolla raja

MUU TOIMINTA

Kunnioitetaan vastustajaa, joukkueilla nimilaput rinnassa, annetaan heittorauha kaikille. Toivottavaa joukkueen pukeutumisen yhdenmukaisuus (vrt kansallisia ja ennen kaikkea kansainväliset turnaukset)

KÄNNYKKÄ pidettävä äänettömänä.

Jokaisella joukkueella tulee olla mitta lähettyvillä.

Tietyissä tapauksissa voidaan harkinnan mukaan (jury) antaa joukkueelle huomautus ja toisesta pisteen menetys.

BUFFETTI

Järjestävä seura huolehtii palvelujen tuottamisesta

 

 

Petankin tuloksia 2016

TUL Saimaan piiri ry

 

19.5.2016

Ukonlinna Duppeli avasi petankkikauden

 

Ukonlinnan pehmeässä hiekassa hieman vieraalla petankkikentällä pelatun kisan voitti Tainionkosken Tähden ykkösjoukkue, Kari Hämäläinen ja Reijo Ruhanen, häviämättä ainuttakaan peliä. Taipalsaaren Riennon nuoret, Juuso ja Joonas Ikonen nappasi hopeat ennen Riennon ykkösjoukkuetta Jouko Meurosta ja Kalevi Viskaria . Riennon kakkosjoukkue Jaana ja Juha Mutikaisen oli tyytyminen sijalle neljä.

Avauskisaa suosi sää auringolla ja lämmöllä. Lämpimät ja makoisat olivat myös Ukoskan munkit.

 

Petankin piirisarja pyörähtää käyntiin 19.5 Simpeleellä Kivijärvenkoulun kentällä. Sarjaan on ilmoittautunut 20 joukkuetta. Sarjaillat pelataan torstaisin klo 17.30 alkaen. Kierrosten pelipaikat ja ajat: 26.5 Imatra Imatrankosken kenttä, 2.6 Lauritsala Hovinpellon kenttä, 28.7 Joutseno Martikanpellon kenttä, 4.8 Lappeenranta Kivisalmen kenttä ja viimeinen kierros pelataan 18.8 Taipalsaarella Kirkonkylän jääkiekkokaukalossa.

Piirin mestaruussingeli ja tarkkuuskisa on 18.6 Kivisalmen kentällä klo 10.00 alkaen.

 

Tulokset

1)Tainionkosken Tähti 1 (Reijo Ruhanen, Kari Hämäläinen) 2)Taipalsaaren Riento 3 (Joonas  Ikonen, Juuso Ikonen) 3)Taipalsaaren Riento 1 (Jouko Meuronen, Kalevi Viskari) 4)Taipalsaaren Riento 2 (Jaana ja Juha Mutikainen) 5) Voisalmen Kunto (Taisto Derander, Asko Kokkola) 6)Simpeleen Vesa (Elvi Riipinen, Aimo Juvonen) 7)Tainionkosken Tähti 2 (Sinikka Ruhanen, Liisa Nenonen) 8)Lappeenrannan Kisa-Toverit (Jouko Lairi, Pertti Raatikainen 9)Karjala Kuula (Heikki Inkiläinen, Martti Ellonen) (9 joukkuetta ja 6 seuraa)

 

Finaali (kulta/hopea)                                             Pikkufinaali (pronssi/4)

TaiTä 1 – TaRi 3                            13-6                    TaRi 1 – TaRi 2                              13-9

sijat 1-4

TaRi 1 – TaRi 3                              8 -13                   TaiTä 1 – TaRi 2                            13-6

sijat 5-6

SimVe – VoiKu                                                         8 - 13

sijat 5-8                                                                      

SimVe – Karjala Kuula              13-0                    VoiKu – TaiTä 2                            13-10

 

Alkulohkot

A lohko

TaRi 1 – LrKT 13-11, TaRi 1-TaiTä 2 13-2, TaRi 1-TaRi 2, TaRi 1-13-SimVe 13-5, TaiTä 2-SimVe 1-13, TaRi 2-LrKT 2-12 , SimVe-LrKT 13-2,TaRi 2-TaiTä 2 13-12, LrKT- TaiTä 2 9-13

 

1)TaRi 1             4-4                       52-21                 +31

2)TaRi 2             4-2                       31- 48                 -17                      

3)SimVe            4-2                       41 -29                 +10 (keskinäinen ottelu)

4)TaiTä 2           4-1                       28 - 48                -20

5)LrKT                4-1                       35 –41                - 6 (keskinäinen ottelu)

 

B lohko

Karjala Kuula – Tainionkosken Tähti 1 1-13,Taipalsaaren Riento 3 – Voisalmen Kunto 13-3, Karjala Kuula – Taipalsaaren Riento – 3 6 – 13,Tainionkosken Tähti 1 – Voisalmen Kunto 13 – 1, Karjala Kuula – Voisalmen Kunto 4 – 13,Tainionkosken Tähti 1 - Taipalsaaren Riento 3 13 – 4

 

1)TaiTä 1           3-3                       39-6                    +33

2)TaRi 2             3-1                       30-22                  +8

3)VoiKu             3-2                       17-30                  -13

4)KarKu             3-3                       11 – 39               -28

TUL VETERAANIT Lappeenranta 30. -31.5.2016

Naiset (VND)

1)Laine ja Saarinen Kalvolan Isku, 2) Jokela ja Nikulainen Leppävaaran Sisu, 3) Kiiveri ja Pietilä Karkkilan Urheilijat, 4) Salonen ja Suutala Leppävaaran Sisu, 5) Järvisalo ja Ojonen Voikkaan Viesti, 6) Laakso ja Haikonen Leppävaaran SISu, 7) Pirttilahti ja Vauhkonen Leppävaaran Sisu, 8) Rissanen ja Lehtimäki Karhupetankki, 9) B1. Sorsa ja Harinen-Rinne Sisu, 10) B2. Jämsä ja Koski Jyväskylän Valo, 11) B3. Esko ja Pakkanen Karhupetankki, 12) Turpeinen ja Hokkanen Karhupetankki, 13) Hänninen ja Kettunen Karhupetankki, 14) Varalahti ja Niemi Karkkilan Urheilijat, 15) Kaskinen ja Kokkonen Pääskylahden Vesa, 16) Syrjänen ja Pekkola Karhupetankki, 17) C1. Hirvikallio ja Saarimäki Lappeenrannan Kisa-Toverit, 18) C2. Hirvonen ja Litmanen Pääskylahden Vesa, 19) C3. Michelsson ja Åhlström Vihdin Isku, 20) Venäläinen ja Weckman Vaajakosken Kuohu.

Miehet VT)

1)Sintero, Moilanen ja Koivunen Karhupetankki, 2) Järvisalo, Ukkola ja Pöntinen Voikkaan Viesti, 3) Tiihonen, Andreev ja Mäkelä Voikkaan Viesti, 4) Myllylä, Nieminen ja Rantanen Uotilan Työväen Urheilijat, 5) Kylmänen, Metsä ja Lähteelä Jyväskylän Valo, 6) Kähärä, Vakkari ja Hokkanen Karhupetankki, 7) Leino, Salonoja ja Saliniemi Kalvolan Isku, 8) Kuusela, Niiranen ja Nenonen Anjalankosken Kuohu, 9) Nieminen, Sormunen ja Vaahtera Uotilan Työväen Urheilijat, 10) Vanhanen, Vanhanen ja Pöyhönen Keljon Viesti, 11) Nikulainen, Piitulainen ja Jokela Leppävaaran Sisu, 12) Derander, Orrain ja Kokkola Voisalmen Kunto, 13) Pajunen, Laitinen ja Parviainen Lempäälän Jyry, 14) Räsänen, Kauppinen ja Kosunen Jyväskylän Valo, 15) Vuolanen, Lilja ja Viljamaa Korson Kaiku, 16) Turpeinen, Nupponen ja Ukkonen Karhupetankki, 17) B1. Uschanov, Vilponen ja Pajuoja Kalvolan Isku, 18) B2. Koivunen, Roberts ja Kärkkäinen Karhupetankki, 19) B3. Saarinen, Pietilä ja Räsänen Karkkilan Urheilijat, 20) Meuronen, Mutikainen ja Viskari Taipalsaaren Riento, 21) Rinne, Vauhkonen ja Pihlajaniemi Leppävaaran Sisu, 22) Tuominen, Tuominen ja Urponen Uotilan Työväen Urheilijat, 23) Litmanen, Silvennoinen ja Kohonen Pääskylahden Vesa, 24) Ropponen, Autio ja Hellsten Karkkilan Urheilijat, 25) Niemi, Kärkäs ja Suominen Karkkilan Urheilijat, 26) Harinen, Salonen ja Koskenkorva Leppävaaran Sisu, 27) Lumikumpu, Marttelin ja Michelsson Vihdin Isku, 28) Mänttäri, Mänttäri ja Taipale Keljon Viesti, 29) Hämäläinen, Henttonen ja Putto Tainiokosken Tähti, 30) Kokkonen, Kyllönen ja Kaskinen Pääskylahden Vesa, 31) Pöppönen, Hiekkanen ja Venäläinen Vaajakosken Kuohu, 32) Lindfors, Nikander ja Juselius Karkkilan Urheilijat, 33) C1. Raatikainen, Saarinen ja Saarimäki Lappeenrannan Kisa Toverit, 34) C2. Joukainen, Esko ja Holopainen Karhupetankki, 35) C3. Maukonen, Pennanen ja Koski Jyväskylän Valo, 36) Rissanen, Juvonen ja Anttonen Simpeleen Vesa, 37) Rytkönen, Sauko ja Rekonen Keljon Viesti, 38) Penttinen, Penttinen ja Keskinen Keljon Viesti, 39) Venäläinen, Forsell ja Manninen Vaajakosken Kuohu, 40) Räsänen, Tuovinen ja Puikkonen Vaajakosken Kuohu, 41) Kaskela, Syrjänen ja Hurtta Karhupetankki, 42) Lairi, Haimila ja Haimila Lappeenrannan Kisa Toverit, 43) Eklund, Pirttikoski ja Sorsa Leppävaaran Sisu. 

 

 

2.07.2016.  Veikko Paajasen muistoturnaus. TRIPPELI.   Kivijärvenkoulun kaukalo, SIMPELE.

                järj Simpeleen Vesa.    Osanottajia  21.   Joukkueita  7.

Tulokset.

1. Savikuula    Lakka Kimmo, Käyhty Matti, Haimila Martti             6 voittoa.  pist.  78-38 = + 36

2. TaRi            Viskari Kalevi, Meuronen Jouko, Mutikainen Juha    5 voit.       pist.  74-48 = + 26

3. TaiTä          Hämäläinen Kari, Ruhanen Reijo, Putto Pauli           4 voit.       pist.  73-52 = + 21

4. SimVe 2      Anttonen Osmo, Melartin Esko, Hulkkonen Tenho   3 voit.       pist.   62-51 = +11

5. SimVe 1      Kärhä Heikki, Juvonen Aimo. Melartin Merja            2 voit.       pist.   61-57 = +  4

6. PäVe 1       Kyllönen Seppo, Kokkonen Erkki, Kuha Timo,             1 voit.      pist.    29-74 = - 45

7. PäVe 2       Litmanen Esko, Litmanen Leena, Hirvonen Heli         0 voit.      pist.   24-78 =  -54

 

Ottelutulokset:

Savikuula – PäVe 1  13-5,  Savikuula - TaiTä  13-10,  Savikuula - Vesa 1  13-9,  Savikuula - PäVe 2  13-2,  

Savikuula - Vesa 2 13-3,  Savikuula - TaRi  13-9.

TaRi – Vesa 2   9-13,  TaRi - TaiTä  13-11,  TaRi - PäVe 1  13-2,  TaRi - Vesa 1  13-12,  TaRi - PäVe 2  13-0, 

Tari - Savikuula 9-13, 

TaiTä – PäVe 1  13-2,  TaiTä – PäVe 2  13-5,  TaiTä – Vesa 1  13-9,  TaiTä- TaRi  11-13,  TaiTä- Vesa 2 10-13,

TaiTä- Savikuula  10-13.

Vesa 2 – TaRi  10-13,  Vesa 2 –Vesa 1  13-5,  Vesa 2 – PäVe1  13-5,  Vesa 2 – PäVe 1 13-2, Vesa 2 –TaiTä 13-10,

Vesa 2 – Savikuula  3-13.

Vesa 1 – PäVe 2 13-1,  Vesa 1 – TaiTä  9-13,  Vesa 1 – Vesa 2  5-13,  Vesa 1- PäVe 1  13-4,  Vesa 1 – TaRi  12-13,

Vesa 1 – Savikuula  9-13,

PäVe 1 – Päve 2  13-9.

PäVe1 ja Päve 2 muut ottelut löytyvät edellisissä ottelutuloksissa.

 

 

TUL Saimaan piirin petankkisarja 2016 1/19

Simpele 1/19

Joukkueita 19

 

Ottelu

Kierros

Aika

Koti

Maalit

 

Vieras

1

           1

 

TaRi 1

13

0

Haamu

2

           1

 

TaRi 2

13

12

JoKa

3

           1

 

TaRi 3

13

3

VoiKu

4

           1

 

SuurE 1

7

13

SaviMK

5

           1

 

SuurE 2

0

13

LrKT Kuutit

6

           1

 

TaiTä Seniorit

8

13

LrKT Tackla Team

7

           1

 

TaiTä Vanhat

13

11

LrKT Hallit

8

           1

 

TaiTä Veteraanit

13

11

LrKT Nestorit

9

           1

 

Ikuli

7

13

SimVe Vääntäjät

10

           1

 

SimVe Elmeri

13

8

SimVe Kunto

11

 

 

 

 

 

 

12

           2

 

Haamu

0

13

SimVe Kunto

13

           2

 

SimVe Vääntäjät

2

13

SimVe Elmeri

14

           2

 

LrKT Nestorit

13

9

Ikuli

15

           2

 

LrKT Hallit

8

13

TaiTä Veteraanit

16

           2

 

LrKT Tackla Team

13

6

TaiTä Vanhat

17

           2

 

LrKT Kuutit

13

10

TaiTä Seniorit

18

           2

 

SaviMK

13

7

SuurE 2

19

           2

 

VoiKu

13

7

SuurE 1

20

           2

 

JoKa

4

13

TaRi 3

21

           2

 

TaRi 1

11

13

TaRi 2

22

 

 

 

 

 

 

23

           3

 

TaRi 2

13

0

Haamu

24

           3

 

TaRi 3

1

13

TaRi 1

25

           3

 

SuurE 1

13

8

JoKa

26

           3

 

SuurE 2

1

13

VoiKu

27

           3

 

TaiTä Seniorit

7

13

SaviMK

28

           3

 

TaiTä Vanhat

6

13

LrKT Kuutit

29

           3

 

TaiTä Veteraanit

12

13

LrKT Tackla Team

30

           3

 

Ikuli

4

13

LrKT Hallit

31

           3

 

SimVe Elmeri

13

5

LrKT Nestorit

32

           3

 

SimVe Kunto

13

10

SimVe Vääntäjät

33

 

 

 

 

 

 

34

           4

 

Haamu

0

13

SimVe Vääntäjät

35

           4

 

LrKT Nestorit

13

11

SimVe Kunto

36

           4

 

LrKT Hallit

13

2

SimVe Elmeri

37

           4

 

LrKT Tackla Team

13

4

Ikuli

38

           4

 

LrKT Kuutit

13

8

TaiTä Veteraanit

39

           4

 

SaviMK

13

3

TaiTä Vanhat

40

           4

 

VoiKu

13

3

TaiTä Seniorit

41

           4

 

JoKa

13

1

SuurE 2

42

           4

 

TaRi 1

13

1

SuurE 1

43

           4

 

TaRi 2

13

10

TaRi 3

 

 

Petankki Piirisarja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sija

Joukkue

Pelatut

Voitot

Tappiot

+

-

=

Pts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

LrKT Kuutit

4

4

0

52

24

28

4

2

SaviMK

4

4

0

52

24

28

4

3

LrKT Tackla Team

4

4

0

52

30

22

4

4

TaRi 2

4

4

0

52

33

19

4

5

TaRi 1

4

3

1

50

15

35

3

6

VoiKu

4

3

1

42

24

18

3

7

SimVe Elmeri

4

3

1

41

28

13

3

8

LrKT Hallit

4

2

2

45

32

13

2

9

SimVe Kunto

4

2

2

45

36

9

2

10

SimVe Vääntäjät

4

2

2

38

33

5

2

11

TaRi 3

4

2

2

37

33

4

2

12

TaiTä Veteraanit

4

2

2

46

45

1

2

13

LrKT Nestorit

4

2

2

42

46

-4

2

14

JoKa

4

1

3

37

40

-3

1

15

SuurE 1

4

1

3

28

47

-19

1

16

TaiTä Vanhat

4

1

3

28

50

-22

1

17

TaiTä Seniorit

4

0

4

28

52

-24

0

18

Ikuli

4

0

4

24

52

-28

0

19

SuurE 2

4

0

4

9

52

-43

0

20

Haamu

4

0

4

0

52

-100

0

 

 

Petankin piirisarja 2/6 Imatra 26.5.2016

Tulokset ja sarjatilanne 7/19

45

         5

 

TaRi 3

13

0

Haamu

46

         5

 

SuurE 1

8

13

TaRi 2

47

         5

 

SuurE 2

0

13

TaRi 1

48

         5

 

TaiTä Seniorit

13

5

JoKa

49

         5

 

TaiTä Vanhat

7

13

VoiKu

50

         5

 

TaiTä Veteraanit

2

13

SaviMK

51

         5

 

Ikuli

6

13

LrKT Kuutit

52

         5

 

SimVe Elmeri

4

13

LrKT Tackla Team

53

         5

 

SimVe Kunto

10

13

LrKT Hallit

54

         5

 

SimVe Vääntäjät

13

6

LrKT Nestorit

55

      

56

         6

 

Haamu

0

13

LrKT Nestorit

57

         6

 

LrKT Hallit

12

13

SimVe Vääntäjät

58

         6

 

LrKT Tackla Team

8

13

SimVe Kunto

59

         6

 

LrKT Kuutit

13

6

SimVe Elmeri

60

         6

 

SaviMK

13

1

Ikuli

61

         6

 

VoiKu

13

10

TaiTä Veteraanit

62

         6

 

JoKa

5

13

TaiTä Vanhat

63

         6

 

TaRi 1

13

1

TaiTä Seniorit

64

         6

 

TaRi 2

12

13

SuurE 2

65

         6

 

TaRi 3

13

11

SuurE 1

66

      

67

         7

 

SuurE 1

13

0

Haamu

68

         7

 

SuurE 2

2

13

TaRi 3

69

         7

 

TaiTä Seniorit

10

13

TaRi 2

70

         7

 

TaiTä Vanhat

2

13

TaRi 1

71

         7

 

TaiTä Veteraanit

13

10

JoKa

72

         7

 

Ikuli

7

13

VoiKu

73

         7

 

SimVe Elmeri

1

13

SaviMK

74

         7

 

SimVe Kunto

13

3

LrKT Kuutit

75

         7

 

SimVe Vääntäjät

7

13

LrKT Tackla Team

76

         7

 

LrKT Nestorit

13

10

LrKT Hallit

 

 

Petankki Piirisarja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sija

Joukkue

Pelatut

Voitot

Tappiot

+

-

=

Pts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

SaviMK

7

7

0

91

28

63

7

 

2

TaRi 1

7

6

1

89

18

71

6

 

3

VoiKu

7

6

1

81

48

33

6

 

4

LrKT Tackla Team

7

6

1

86

54

32

6

 

5

LrKT Kuutit

7

6

1

81

49

32

6

 

6

TaRi 2

7

6

1

90

64

26

6

 

7

TaRi 3

7

5

2

76

46

30

5

 

8

SimVe Kunto

7

4

3

81

60

21

4

 

9

SimVe Vääntäjät

7

4

3

71

64

7

4

 

10

LrKT Nestorit

7

4

3

74

69

5

4

 

11

LrKT Hallit

7

3

4

80

68

12

3

 

12

TaiTä Veteraanit

7

3

4

71

81

-10

3

 

13

SimVe Elmeri

7

3

4

52

67

-15

3

 

14

SuurE 1

7

2

5

60

73

-13

2

 

15

TaiTä Vanhat

7

2

5

50

81

-31

2

 

16

JoKa

7

1

6

57

79

-22

1

 

17

TaiTä Seniorit

7

1

6

52

83

-31

1

 

18

SuurE 2

7

1

6

24

90

-66

1

 

19

Ikuli

7

0

7

38

91

-53

0

 

20

Haamu

7

0

7

0

91

-100

0

 

 

 

Piirisarja 3/6 Hovinpelto 2.6.2016

Tulokset ja tilanne 10/19

 

Petankki Piirisarja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sija

Joukkue

Pelatut

Voitot

Tappiot

+

-

=

Pts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

TaRi 1

10

9

1

128

28

100

9

 

 

 

2

SaviMK

10

9

1

124

60

64

9

 

 

 

3

LrKT Tackla Team

10

9

1

125

63

62

9

 

 

 

4

VoiKu

10

7

3

112

83

29

7

 

 

 

5

TaRi 2

10

7

3

123

97

26

7

 

 

 

6

LrKT Kuutit

10

7

3

104

82

22

7

 

 

 

7

SimVe Kunto

10

6

4

114

83

31

6

 

 

 

8

TaRi 3

10

6

4

105

81

24

6

 

 

 

9

SimVe Vääntäjät

10

6

4

104

94

10

6

 

 

 

10

LrKT Hallit

10

5

5

110

85

25

5

 

 

 

11

LrKT Nestorit

10

5

5

104

101

3

5

 

 

 

12

SuurE 1

10

5

5

99

96

3

5

 

 

 

13

TaiTä Veteraanit

10

5

5

99

110

-11

5

 

 

 

14

TaiTä Seniorit

10

3

7

88

108

-20

3

 

 

 

15

JoKa

10

3

7

85

108

-23

3

 

 

 

16

SimVe Elmeri

10

3

7

69

106

-37

3

 

 

 

17

TaiTä Vanhat

10

3

7

78

118

-40

3

 

 

 

18

SuurE 2

10

2

8

47

116

-69

2

 

 

 

19

Ikuli

10

0

10

61

130

-69

0

 

 

 

20

Haamu

10

0

10

0

130

-100

0

 

 

 

 

 

Riento vahva petankin piirinmestaruus singelissä

18.6.2016 Kivisalmi

Taipalsaaren Riennon Kalevi Viskari nappasi hopeaa petankin henkilökohtaisissa kisoissa. Piirinmestaruuden vei Osmo Anttonen Simpeleen Vesa. Kolmanneksi sijoittui Veli-Pekka Turunen Karjala Kuula Joutsenosta.

 

Suomen suven ihanuuksista nauttien Kivisalmen kentällä satoi, tuuli, myrskysi ja aurinko paistoi, pelattiin petankin henkilökohtainen kisa eli singeli.

 

Miesten alkusarjat jaettiin kahteen kuuden henkilön lohkoon. Molemmista lohkoista neljä parasta jatkoivat cuppina eli kahdeksan henkilöä. Voitosta eteenpäin ja tappiosta taaksepäin.

 

Naisten sarjassa osanottajia oli kaksi, Aili Jäppinen Joutsenon Kataja ja Jaana Mutikainen Taipalsaaren Riento. Naiset pelasivat paras kolmesta.

 

A-lohkosta jatkoivat Veli-Pekka Turunen Karjala Kuula, Osmo Anttonen Simpeleen Vesa 4 voittoa ja Erkki Saarinen Lappeenrannan Kisa-Toverit sekä Kalevi Viskari Taipalsaaren Riento kolmella voitolla. B-lohko ykkönen oli Juha Mutikainen Taipalsaaren Riento toinen Kimmo Lakka Savi Kuula ja Martti Haimila Lappeenrannan Kisa-Toverit neljällä voitolla ja Matti Häkkänen Voisalmen Kunto.

 

Lopputulokset

1)Osmo Anttonen Simpeleen Vesa 2)Kalevi Viskari Taipalsaaren Riento 3)Veli-Pekka Turunen Karjala Kuula 4)Juha Mutikainen Taipalsaaren Riento 5)Martti Haimila Lappeenrannan Kisa-Toverit 6)Kimmo Lakka Savi Kuula 7)Erkki Saarinen Lappeenrannan Kisa-Toverit 8) Matti Häkkänen Voisalmen Kunto 9)Jouko Meuronen Taipalsaaren Riento 10)Juuso Ikonen Taipalsaaren Riento 11) Joonas Ikonen Taipalsaaren Riento 12)Taisto Derander Voisalmen Kunto

 

Sijoituspelit 1-8 voittajat

Turunen-Häkkänen 13-1, Haimila-Anttonen 10-13, Mutikainen-Saarinen 13-7, Lakka-Viskari 7-13

 

1-4

Mutikainen-Viskari 6-13, Turunen-Anttonen 8-13

 

Pronssi

Turunen-Mutikainen 13-6

 

Finaali

Anttonen-Viskari 13-8

 

Naiset

Aili Jäppinen, Joutsenon Kataja-Jaana Mutikainen, Taipalsaaren Riento 3-0 (13-2, 13-5, 13-2)

 

Tarkkuuskisa (36 osallistujaa)

1)Veli-Pekka Turunen 2)Jouko Meuronen 3)Aili Jäppinen

 

Petankin piirisarja 4/6 2016 Joutseno 28.7.2016 Tulokset ja sarjatilanne 13/19

 

 111

11

TaiTä Seniorit

13

0

Haamu

 

112

11

TaiTä Vanhat

13

9

SuurE 2

 

113

11

TaiTä Veteraanit

13

12

SuurE 1

 

114

11

Ikuli

13

9

TaRi 3

 

115

11

SimVe Elmeri

5

13

TaRi 2

 

116

11

SimVe Kunto

10

13

TaRi 1

 

117

11

SimVe Vääntäjät

13

2

JoKa

 

118

11

LrKT Nestorit

6

13

VoiKu

 

119

11

LrKT Hallit

2

13

SaviMK

 

120

11

LrKT Tackla Team

13

9

LrKT Kuutit

 

121

 

122

12

Haamu

0

13

LrKT Kuutit

 

123

12

SaviMK

11

13

LrKT Tackla Team

 

124

12

VoiKu

13

7

LrKT Hallit

 

125

12

JoKa

8

13

LrKT Nestorit

 

126

12

TaRi 1

9

13

SimVe Vääntäjät

 

127

12

TaRi 2

8

13

SimVe Kunto

 

128

12

TaRi 3

13

12

SimVe Elmeri

 

129

12

SuurE 1

13

2

Ikuli

 

130

12

SuurE 2

13

1

TaiTä Veteraanit

 

131

12

TaiTä Seniorit

13

5

TaiTä Vanhat

 

132

 

133

13

TaiTä Vanhat

13

0

Haamu

 

134

13

TaiTä Veteraanit

13

6

TaiTä Seniorit

 

135

13

Ikuli

7

13

SuurE 2

 

136

13

SimVe Elmeri

13

9

SuurE 1

 

137

13

SimVe Kunto

11

13

TaRi 3

 

138

13

SimVe Vääntäjät

8

13

TaRi 2

 

139

13

LrKT Nestorit

13

9

TaRi 1

 

140

13

LrKT Hallit

3

13

JoKa

 

141

13

LrKT Tackla Team

13

9

VoiKu

 

142

13

LrKT Kuutit

5

13

SaviMK

 

 

Petankki Piirisarja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sija

Joukkue

Pelatut

Voitot

Tappiot

+

-

=

Pts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

LrKT Tackla Team

13

12

1

164

92

72

12

 

 

 

 

2

SaviMK

13

11

2

161

80

81

11

 

 

 

 

3

TaRi 1

13

10

3

159

64

95

10

 

 

 

 

4

VoiKu

13

9

4

147

109

38

9

 

 

 

 

5

TaRi 2

13

9

4

157

123

34

9

 

 

 

 

6

TaRi 3

13

8

5

140

117

23

8

 

 

 

 

7

LrKT Kuutit

13

8

5

131

108

23

8

 

 

 

 

8

SimVe Vääntäjät

13

8

5

138

118

20

8

 

 

 

 

9

SimVe Kunto

13

7

6

148

117

31

7

 

 

 

 

10

LrKT Nestorit

13

7

6

136

131

5

7

 

 

 

 

11

TaiTä Veteraanit

13

7

6

126

141

-15

7

 

 

 

 

12

SuurE 1

13

6

7

133

124

9

6

 

 

 

 

13

LrKT Hallit

13

5

8

122

124

-2

5

 

 

 

 

14

TaiTä Seniorit

13

5

8

120

126

-6

5

 

 

 

 

15

TaiTä Vanhat

13

5

8

109

140

-31

5

 

 

 

 

16

JoKa

13

4

9

108

137

-29

4

 

 

 

 

17

SimVe Elmeri

13

4

9

99

141

-42

4

 

 

 

 

18

SuurE 2

13

4

9

82

137

-55

4

 

 

 

 

19

Ikuli

13

1

12

83

165

-82

1

 

 

 

 

20

Haamu

13

0

13

0

169

-100

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

 

Petankin piirisarja 5/2016

Kivisalmi 4.8.2016

Tulokset ja sarjatilanne 16/19

 

144

       14

 

Haamu

0

13

SaviMK

  

145

       14

 

VoiKu

10

13

LrKT Kuutit

  

146

       14

 

JoKa

11

13

LrKT Tackla Team

  

147

       14

 

TaRi 1

13

3

LrKT Hallit

  

148

       14

 

TaRi 2

13

1

LrKT Nestorit

  

149

       14

 

TaRi 3

5

13

SimVe Vääntäjät

  

150

       14

 

SuurE 1

4

13

SimVe Kunto

  

151

       14

 

SuurE 2

8

13

SimVe Elmeri

  

152

       14

 

TaiTä Seniorit

13

4

Ikuli

  

153

       14

 

TaiTä Vanhat

2

13

TaiTä Veteraanit

  

154

        

155

       15

 

TaiTä Veteraanit

13

0

Haamu

  

156

       15

 

Ikuli

13

9

TaiTä Vanhat

  

157

       15

 

SimVe Elmeri

5

13

TaiTä Seniorit

  

158

       15

 

SimVe Kunto

13

4

SuurE 2

  

159

       15

 

SimVe Vääntäjät

8

13

SuurE 1

  

160

       15

 

LrKT Nestorit

5

13

TaRi 3

  

161

       15

 

LrKT Hallit

13

2

TaRi 2

  

162

       15

 

LrKT Tackla Team

13

9

TaRi 1

  

163

       15

 

LrKT Kuutit

6

13

JoKa

  

164

       15

 

SaviMK

13

2

VoiKu

  

165

        

166

       16

 

Haamu

0

13

VoiKu

  

167

       16

 

JoKa

13

5

SaviMK

  

168

       16

 

TaRi 1

13

9

LrKT Kuutit

  

169

       16

 

TaRi 2

10

13

LrKT Tackla Team

  

170

       16

 

TaRi 3

10

13

LrKT Hallit

  

171

       16

 

SuurE 1

4

13

LrKT Nestorit

  

172

       16

 

SuurE 2

7

13

SimVe Vääntäjät

  

173

       16

 

TaiTä Seniorit

13

3

SimVe Kunto

  

174

       16

 

TaiTä Vanhat

13

8

SimVe Elmeri

  

175

       16

 

TaiTä Veteraanit

13

6

Ikuli

  

 

 

Petankki Piirisarja

 

 

 

 

 

 

 

   
             
 

Sija

Joukkue

Pelatut

Voitot

Tappiot

+

-

=

Pts

   
    
 

1

LrKT Tackla Team

16

15

1

203

122

81

15

   
 

2

SaviMK

16

13

3

192

95

97

13

   
 

3

TaRi 1

16

12

4

194

89

105

12

   
 

4

VoiKu

16

10

6

172

135

37

10

   
 

5

TaRi 2

16

10

6

182

150

32

10

   
 

6

SimVe Vääntäjät

16

10

6

172

143

29

10

   
 

7

TaiTä Veteraanit

16

10

6

165

149

16

10

   
 

8

SimVe Kunto

16

9

7

177

138

39

9

   
 

9

TaRi 3

16

9

7

168

148

20

9

   
 

10

LrKT Kuutit

16

9

7

159

144

15

9

   
 

11

TaiTä Seniorit

16

8

8

159

138

21

8

   
 

12

LrKT Nestorit

16

8

8

155

161

-6

8

   
 

13

LrKT Hallit

16

7

9

151

149

2

7

   
 

14

SuurE 1

16

7

9

154

158

-4

7

   
 

15

JoKa

16

6

10

145

161

-16

6

   
 

16

TaiTä Vanhat

16

6

10

133

174

-41

6

   
 

17

SimVe Elmeri

16

5

11

125

175

-50

5

   
 

18

SuurE 2

16

4

12

101

176

-75

4

   
 

19

Ikuli

16

2

14

106

200

-94

2

   
 

20

Haamu

16

0

16

0

208

-100

0

   
             

 

177

       17

 

Ikuli

13

0

Haamu

  

178

       17

 

SimVe Elmeri

13

1

TaiTä Veteraanit

  

179

       17

 

SimVe Kunto

13

9

TaiTä Vanhat

  

180

       17

 

SimVe Vääntäjät

2

13

TaiTä Seniorit

  

181

       17

 

LrKT Nestorit

13

0

SuurE 2

  

182

       17

 

LrKT Hallit

13

0

SuurE 1

  

183

       17

 

LrKT Tackla Team

13

7

TaRi 3

  

184

       17

 

LrKT Kuutit

13

2

TaRi 2

  

185

       17

 

SaviMK

13

3

TaRi 1

  

186

       17

 

VoiKu

  

JoKa

  

187

        

188

       18

 

Haamu

0

13

JoKa

  

189

       18

 

TaRi 1

13

9

VoiKu

  

190

       18

 

TaRi 2

10

13

SaviMK

  

191

       18

 

TaRi 3

1

13

LrKT Kuutit

  

192

       18

 

SuurE 1

5

13

LrKT Tackla Team

  

193

       18

 

SuurE 2

4

13

LrKT Hallit

  

194

       18

 

TaiTä Seniorit

13

2

LrKT Nestorit

  

195

       18

 

TaiTä Vanhat

8

13

SimVe Vääntäjät

  

196

       18

 

TaiTä Veteraanit

13

9

SimVe Kunto

  

197

       18

 

Ikuli

7

13

SimVe Elmeri

  

198

        

199

       19

 

SimVe Elmeri

13

0

Haamu

  

200

       19

 

SimVe Kunto

13

11

Ikuli

  

201

       19

 

SimVe Vääntäjät

10

13

TaiTä Veteraanit

  

202

       19

 

LrKT Nestorit

13

2

TaiTä Vanhat

  

203

       19

 

LrKT Hallit

12

13

TaiTä Seniorit

  

204

       19

 

LrKT Tackla Team

13

7

SuurE 2

  

205

       19

 

LrKT Kuutit

7

13

SuurE 1

  

206

       19

 

SaviMK

13

4

TaRi 3

  

207

       19

 

VoiKu

8

13

TaRi 2

  

208

       19

 

JoKa

7

13

TaRi 1

  

 

 

Petankki Piirisarja

 

 

 

 

 

 

 

 
           
 

Sija

Joukkue

Pelatut

Voitot

Tappiot

+

-

=

Pts

 
  
 

1

LrKT Tackla Team

19

18

1

242

141

101

18

 
 

2

SaviMK

19

16

3

231

112

119

16

 
 

3

TaRi 1

19

14

5

223

118

105

14

 
 

4

TaiTä Veteraanit

19

12

7

192

181

11

12

 
 

5

TaiTä Seniorit

19

11

8

198

154

44

11

 
 

6

SimVe Kunto

19

11

8

212

171

41

11

 
 

7

LrKT Kuutit

19

11

8

192

160

32

11

 
 

8

TaRi 2

19

11

8

207

184

23

11

 
 

9

SimVe Vääntäjät

19

11

8

197

177

20

11

 
 

10

VoiKu

18

10

8

189

161

28

10

 
 

11

LrKT Nestorit

19

10

9

183

176

7

10

 
 

12

LrKT Hallit

19

9

10

189

166

23

9

 
 

13

TaRi 3

19

9

10

180

187

-7

9

 
 

14

SuurE 1

19

8

11

172

191

-19

8

 
 

15

SimVe Elmeri

19

8

11

164

183

-19

8

 
 

16

JoKa

18

7

11

165

174

-9

7

 
 

17

TaiTä Vanhat

19

6

13

152

213

-61

6

 
 

18

SuurE 2

19

4

15

112

215

-103

4

 
 

19

Ikuli

19

3

16

137

226

-89

3

 
 

20

Haamu

19

0

19

0

247

-100

0

 
           

 

LOPULLINEN JÄRJESTYS  (huomioitu tasapistein keskinäiset pelit) 2016

 

          

1)LrKT Tackla Team, Ari Henttonen ja Seppo Orrain 2)SaviMK, Kimmo Lakka ja Martti Haimila 3)TaRi 1, Jouko Meuronen ja Kalevi Viskari 4)TaiTä Veteraanit, Kari Hämäläinen ja Reijo Ruhanen 5)TaiTä Seniorit, Pauli Putto ja Harri Vesala 6)LrKT Kuutit, Jouko Lairi ja Raakel Haimila 7)SimVe Kunto, Osmo Anttonen ja Esko Melartin 8)TaRi 2, Jaana ja Juha Mutikainen 9)SimVe Vääntäjät, Aimo Juvonen ja Heikki Kärhä 10)VoiKu, Taisto Derander, Asko Kokkola ja Matti Häkkänen 11)LrKT Nestorit, Aaro Joukainen ja Raimo Kärmeniemi 12)LrKT Hallit, Reijo Lamminpää, Erkki Saarinen ja Paavo Vilhunen 13)TaRi 3, Joonas ja Juuso Ikonen 14)SimVe Elmeri, Elvi Riipinen, Erkki Riipinen ja Merja Melartin 15)SuurE 1, Pertti Raatikainen ja Veikko Saarimäki 16)JoKa, Aili Jäppinen, Niko Inkinen ja Marko Seppäläinen 17)TaiTä Vanhat, Seppo Henttonen ja Teuvo Rissanen 18) SuurE 2, Marjatta Hirvikallio ja Leena Saarimäki 19)Ikuli, Liisa Rahkonen ja Pirkko Sederlund 20)Haamu, A ja B Haamunen

 

 

TUL Duppeli MK: YD/ND 13.8.2016 Karkkila

Yleinen Sarja (YD)(54)

A-Sarja

1.       Teuvo Pajuoja ja Harry Uschanov Kalvolan Isku

2.       Tiia Salo ja Petri Taipalvesi Karkkilan Urheilijat

3.       Mikko Lahti ja Petri Lohman Järvelän Jänne/Voikkaan Viesti

4.       Timo Pöntinen ja Risto Ukkola Voikkaan Viesti

5.-8. Marko Taipalvesi ja Jyrki Salo Karkkilan Urheilijat

Petri Tolonen ja Jarmo Räty MAP-Raime

Kai Aalto ja Jari Eronen Popinniemen Isku/ Järvelän Jänne

Pauli Parviainen ja Alpo Pajunen Lempäälän Jyry

9.-16. Jukka Laitinen ja Ilmo Parviainen Lempäälän Jyry

Juhani Hirvonen ja Vesa Tuominen Uotilan Työväen Urheilijat

Hannu Saarela ja Tarmo Sipilä Koskipetankki

Joni Ylelä ja Vesa Karttunen Jyväskylän Valo

Jouni Sinkkonen ja Mikko Siren Kalvolan Isku

Arto Hanhisuanto ja Pentti Laine Kemi Petankki

Reijo Sintero ja T-P Eväkoski Karhupetankki

Jari Santaluoto ja Sauli Ylirönni Koskipetankki

 

B-Sarja

1.       Heimo Urhonen ja Janne Rytkönen Kemi Petankki

2.       Jouko Meuronen ja Kalevi Viskari Taipalsaaren Riento

3.       Pekka Kaihevaara ja Raimo Monto Linnan Petanquistit

4.       Kalevi Lehtinen ja Urpo Vinnari Linnan Petanquistit

5.-8. Markus Barck ja Seppo Kaipio Popinniemen Isku

Janne Rissanen ja Pertti Rinkkala Koskipetankki

Raimo Vakkari ja Jukka Kähärä Karhupetankki

Rauno Kakkonen ja Jyrki Karppanen Jyväskylän Valo

9.-16. Pekka Lähteelä ja Pentti Kytönen Jyväskylän Valo

Taito Pietilä ja Allan Degerstedt Karkkilan Urheilijat

Pekka Vauhkonen ja Harri Rinne Leppävaaran Sisu

Raimo Lilja ja Kalle Lehtonen Korson Kaiku

Tapio Vuolanen ja Nikolai Andreev Voikkaan Viesti

Leena Sormunen ja Olavi Nieminen Uotilan Työväen Urheilijat

Pentti Heikkonen ja Timo Autio Karkkilan Urheilijat

Reijo Heinonen ja Tapio Valariutta Koskipetankki

 

C-Sarja

1.       Reijo Kokkonen ja Olavi Niskanen Kemi Petankki

2.       Kari Hanhisuanto ja Antero Seppälä Kemi Petankki

3.       Juhani Tolvanen ja Matti Sissala Kemi Petankki

4.       Kimmo Tuovinen ja Markku Hurri MAP-Raime

5.-8. Reijo Suominen ja Tapani Juselius Karkkilan Urheilijat

Jouko Lairi ja Pertti Raatikainen Lappeenrannan Kisatoverit

Seija Sillanpää ja Gunnar Wallin Linnan Petanquistit

Pekka Paavilainen ja Alpo Kärkäs Karkkilan Urheilijat

 

D-Sarja

1.       Paula Kiiveri ja Erkki Saarinen Karkkilan Urheilijat

2.       Jarmo Vuolanen ja Alpo Viljanmaa Korson Kaiku

3.       Raimo Hokkanen ja Lauri Heino Karhupetankki

4.       Reino Pihlajaniemi ja Jouko Pirttikoski Leppävaaran Sisu

5.-8. Pentti Nikulainen ja Niilo Koskenkorva Leppävaaran Sisu

Osmo Anttonen ja Heikki Kärhä Simpeleen Vesa

Pekka Vilponen ja Tapo Välimaa Kalvolan Isku

Pekka Koivunen ja Altti Moilanen Karhupetankki

 

Swiss-kierroksien jälkeen pudonneet:

Seppo Järvisalo ja Matti Mäkelä Voikkaan Viesti

Unto Räsänen ja Veikko Kosunen Jyväskylän Valo

Esa Hanhisuanto ja Pekka Sauvola Kemi Petankki

 

Naisten Sarja (ND)(14)

A-Sarja

1.       Raili Pietilä ja Paula Degerstedt Karkkilan Urheilijat

2.       Jaana Alanoja ja Sirkka-Liisa Vinnari Linnan Petanquistit

3.       Eija-Liisa Laakso ja Sirkka Laine Kalvolan Isku

4.       Anneli Rissanen ja Anu Pakkanen Karhupetankki

5.-8. Paula Järvisalo ja Raili Ojonen Voikkaan Viesti

Ulla Lähteelä ja Raija Kytönen Jyväskylän Valo

Pirkko Haikonen ja Helga Laakso Leppävaaran Sisu

Eija Suominen ja Anita Olkinuora Linnan Petanquistit

 

B-Sarja

1.       Taru Saarela ja Pirjo Saarela Koskipetankki

2.       Paula Talpia ja Riitta Harinen-Rinne Leppävaaran Sisu

3.       Hanna Jokela ja Tuulikki Nikulainen Leppävaaran Sisu

4.       Raili Varalahti ja Marja-Liisa Niemi Karkkilan Urheilijat

5.-6. Sinikka Kakkonen ja Riitta Jämsä Jyväskylän Valo

Leila Pirttilahti ja Kaija Vauhkonen Leppävaaran Sisu

 

SEURAOTTELU 2016

Hovinpelto 12.9.2016

(singeli, duppeli, trippeli. Arvotaan vastustaja)

Pisteet: singeli voitosta yksi, duppeli voitosta 2 ja trippeli voitosta 3.

Joukkueet:

LrKT 1

Ari Henttonen, Reijo Lamminpää, Erkki Saarinen, Leo Tiainen, Paavo Vilhunen, Seppo Orrain.

LrKT 2

Martti Haimila, Raakel Haimila, Aaro Joukainen, Raimo Kärmeniemi, Jouko Lairi, Pertti Raatikainen (varalla Veikko Saarimäki, Marjatta Hirvikallio

TaRi

Joonas Ikonen, Juuso Ikonen, Jouko Meuronen, Jaana Mutikainen, Juha Mutikainen, Kalevi Viskari

 

Ensimmäinen kierros (6)

Ma 12.9.2016 klo 16.30 -18.30

Hovinpelto

LrKT 1 –LrKT 2

Singeli

Erkki-Jouko 13-9, Leo-Pertti 13-8. Ari-Aaro 13-9, Paavo-Raakel 13-5, Martti-Seppo 13-0, Raimo-Reijo 13-12.

Pisteet: LrKT 1 4 ja LrKT 2

Duppeli (3)

Paavo/Seppo-Veikko/Marjatta 13-5, Pertti/Aaro-Leena/Leo 13-0, Reijo/Erkki-Martti/Raakel 13-7

Trippeli

Paavo/Ari/Seppo-Aaro/Raimo/Raakel 13-2, Erkki/Reijo/Veikko-Jouko/Martti/Pertti 13-11

Loppupisteet:

LrKT 1: Singeli 4, Duppeli 4 ja trippeli 6 = 14

LrKT 2; Singeli 2, Duppeli 2 ja trippeli 0 = 4

 

 

SYKETTÄ SYKSYYN –Duppeli 2016

La 17.9.2016 klo 10.00 – 17.00

Kyrönniemen kenttä, Savonlinna

 

Taipalsaaren Riento voittoisa

Taipalsaaren Riennon ykkösjoukkue Jouko Meuronen ja Kalevi Viskari olivat lyömättömiä Savonlinnassa järjestetyssä Sykettä Syksyyn duppelissa. Kuusi peliä ja kuusi voittoa. Finaalipelissä Riento kohtasi Tainionkosken Tähden Kari Hämäläisen ja Reijo Ruhasen. Tiukka vääntö päättyi Riennolle lukemin 13-11.

Pronssia poksi Simpeleen Vesa ykkösjoukkue Heikki Kärhä, Tenho Hulkkonen ja neljäs oli Taipalsaaren Riennon kakkosjoukkue Jaana ja Juha Mutikainen.

 

Ensimmäinen Sykettä Syksyyn petanquen duppeliturnaus pelattiin ruskan hellimässä säässä Savonlinnan yleisurheilukentän vieressä sijaitsevalla hiekkakentällä. Joukkueita oli ilmoittautunut kaksitoista, joista kisaamaan saapui kymmenen.

 

Alkupelit arvottiin kahteen viiden joukkueen lohkoon. Lohkojen kaksi parasta jatkoivat sijoille 1 – 4 joista voittajat finaaliin ja hävinneet pronssipeliin.

Sijoituspelit ratkaistiin lohkonen sijoitusten mukaan keskinäisillä peleillä.

Järjestelyistä vastasivat yhteistyössä Pääskylahden Vesa, Simpeleen Vesa ja TUL Saimaan piiri

 

Tulokset

1)Taipalsaaren Riento 1, Jouko Meuronen, Kalevi Viskari 2)Tainionkosken Tähti, Kari Hämäläinen, Reijo Ruhanen 3)Simpeleen Vesa 1, Heikki Kärhä, Tenho Hulkkonen 4)Taipalsaaren Riento 2, Jaana ja Juha Mutikainen 5)Pääskylahden Vesa 2, Erkki Kokkonen, Timo Kuha 6)Pääskylahden Vesa 3, Heli Hirvonen, Markku Kohonen 7)Pääskylahden Vesa 4, Esko Litmanen, Sakari Silvennoinen 8) Pääskylahden Vesa 1, Airi Taskinen, Birgitta Kokkonen, 9-10 Simpeleen Vesa 2, Osmo Anttonen, Aimo Juvonen ja Taipalsaaren Riento 3, Juuso ja Joonas Ikonen

 

Finaali                                            Pronssi                                           Sijat 1-4                                         

TaRi 1 - TaiTä 13-11                    SimVe 1 – TaRi 2 13-10             TaRi 1 – SimVe 1 13-2                TaiTä – TaRi 2 13-8

 

5-6                                                    7-8                                                    9-10

PäVe 3 – PäVe 2 2-13                PäVe 4 – PäVe 1 13-5                TaRi 3- SimVe 2 ei palattu

 

Alkulohko 1

PäVe 1 – PäVe 3 7-13                TaiTä – TaRi 1 7-13                      TaRi 3 – PäVe 3 8-13                  PäVe 4 – TaiTä 5-13

TaRi 3 – PäVe 4 9-13                  TaRi 1 – PäVe 3 13-7                  PäVe 4 – TaRi 1 3-13                  PäVe 3 – TaiTä 9-13

TaRi 1 – TaRi 3 13-2

 

 

Lohko 1             V                          Pisteet              + / -

TaRi 1                 4                           52-19                  +33

TaiTä                   3                           46-28                  +16

PäVe 3               2                           39-41                  -2

PäVe 4               1                           28-35                  -7

TaRi 3                 0                           20-52                  -32

 

 

Alkulohko 2

PäVe1 – TaRi2 6-13                    SimVe2 – PäVe2 13-6               SimVe1 - TaRi2 11-13                SimVe2 -PäVe1 8-13

SimVe1 – PäVe1 13-5               PäVe2 – TaRi2 13-11                  PäVe1 – SimVe1 5-13               TaRi2-SimVe2 13-7

SimVe1 – PäVe2 13-3

 

Lohko 2             V                          Pisteet              + / -

TaRi 2                 3                           50-37                  +13                      keskinäinen peli: TaRi2 – SimVe1 13-11

SimVe 1             3                           50-32                  +18

PäVe 2               2                           42-32                  +10

PäVe 1               1                           29-47                  -18                       keskinäinen peli: PäVe1 – SimVe2 13-8

SimVe 2             1                           39-45                  -6

 

SEURAOTTELU 2016 / 2

Hovinpelto ma 19.9.2016 klo 16.30

Taipalsaaren Riento vs Lappeenrannan Kisa-Toverit 2

TaRi, Joonas Ikonen, Juuso Ikonen, Jouko Meuronen, Jaana Mutikainen, Juha Mutikainen ja Kalevi Viskari

Duppeli: Joonas ja Juuso, Jaana ja Juha, Jouko, Kalevi

Trippeli: Joonas, Jaana, Juha ja Juuso, Jouko, Kalevi

LrKT1, Paavo Vilhunen, Ari Henttonen, Seppo Orrain, Pertti Raatikainen, Erkki Saarinen, Leo Tiainen

Duppeli: Paavo ja Ari, Pertti ja Leo, Erkki ja Seppo

Trippeli: Paavo, Ari, Seppo ja Pertti, Leo, Erkki

Singeli

Ari-Jaana 13-3,Pertti-Joonas 13-1, Paavo-Juuso 13-3, Leo-Kale 13-9, Jouko-Seppo 13-2, Juha-Erkki 13-0

LrKT 4, TaRi 2

Duppeli

Paavo/Ari – Jouko/Kale 13-5, Pertti/Leo – Jaana/Juha 13-9, Erkki/Seppo – Juuso/Joonas 11-13

LrKT 4, TaRi 2

Trippeli

Paavo/Ari/Seppo – Jouko/Juuso/Kale 7-13, Pertti/Leo/Erkki – Jaana/Juha/Joonas 13-1

LrKT 3, TaRi 3

Loppupisteet

LrKT 11, TaRi 7